Tranquillo Barnetta la Schalke 04

Distribuiţi
    Lauur.
    Very Important Person
    Very Important Person

Data de inscriere : 22/06/2012
    Varsta : 23

Tranquillo Barnetta la Schalke 04

Mesaj Scris de Lauur. la data de Vin Aug 03, 2012 4:05 pm

Mijlocasul elvetian cu origini italiene Tranquillo Barnetta a semnat, astazi, un contract valabil 3 sezoane cu gruparea germana Schalke 04, potrivit site-ului oficial al echipei din Gelsenkirchen. Acesta a sosit liber de contract dupa ce intelegerea cu Bayer Leverkusen a expirat in aceasta vara, urmand sa poarte tricoul cu numarul 27 la echipa unde activeaza si atacantul roman Ciprian Marica.

Un mijlocas de banda foarte apreciat in Bundesliga si nu numai, Barnetta s-a nascut pe 22 mai 1985 la Saint Gallen (Elvetia). A inceput sa joace fotbal la varsta de 6 ani, evoluand prima oara la echipa FC Rontmonten Saint Gallen (in perioada 1991 – 1996). De aici a plecat, in toamna anului 1996, la gruparea fanion a orasului – FC Saint Gallen, pentru care a strans nu mai putin de 15 goluri in 60 de aparitii.

Viteza, viziunea in joc si driblingul in regim de viteza au fost calitatile care l-au facut remarcat si care l-au propulsat la nationala mare a Elvetiei, nu inainte insa ca Barnetta sa isi treaca in cont si Campionatul European de Tineret Under 17 cu nationala Elvetiei, printre colegi aflandu-se si jucatori precum Reto Ziegler (Tottenham, Juventus, Fenerbahce) sau Phillipe Senderos (Arsenal, Fulham). La echipa mare a debutat in 2004, facand parte din lotul Elvetiei pentru Euro 2004. Din pacate pentru el nu a prins nici un minut la campionatul desfasurat in Portugalia. 2 ani mai tarziu a evoluat insa pentru nationala din tara cantoanelor la Cupa Mondiala din Germania, pentru care a si marcat in meciul din grupe cu Togo. Pana acum, Barnetta a strans 58 de meciuri si a marcat 8 goluri.

Performantele bune de la Cupa Mondiala au atras atentia asupra sa, reusind sa se transfere la Bayer Leverkusen. Pentru “farmacisti” a strans, in 8 sezoane (2004-2012), 180 meciuri si 23 goluri. De asemenea, a mai evoluat, sub forma de imprumut, si pentru Hannover 96 ( 2004- 2005 ), bilantul sau fiind 7 meciuri – 2 goluri.

Oficialii lui Schalke considera achizitionarea lui Tranquillo o afacere foarte buna, dupa cum subliniaza directorul sportiv Horst Heldt intr-un interviu acordat site-ului oficial: ” Suntem foarte fericiti ca Tranquillo ne-a ales pe noi. Este un jucator cu certe calitati si, de asemenea, este foarte versatil, dupa cum a demonstrat atat la Leverkusen, cat si la nationala Elvetiei. Suntem foarte multumiti de acest transfer, mai ales prin faptul ca am putut sa il achizitionam dupa ce a fost declarat liber de contract.”

Potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.co.uk, valoarea lui Barnetta este estimata la 5.500.000 euro.

Cata
    Administrator
    Administrator

Data de inscriere : 24/06/2012
    Varsta : 22
    Localizare : FIFA - MASTERS

Re: Tranquillo Barnetta la Schalke 04

Mesaj Scris de Cata la data de Sam Aug 04, 2012 11:34 pm

Nu l'am prea vazut in ultima vreme si nu stiu cum joaca.

CataliNNN Administrator FIFA MASTERS - COMMUNITY !
    Cola
    Administrator
    Administrator

Data de inscriere : 21/06/2012

Mesaj Scris de Cola la data de Dum Aug 05, 2012 11:06 pm

l-am vazut la euro Wink a jucat destul de binisor cred ca va face treaba buna !

Membru FM
    Membru FM

Data de inscriere : 24/06/2012

Mesaj Scris de SuMmER la data de Vin Aug 10, 2012 6:14 pm

asta e bun in FIFA .

SuMmER | MODERATOR | FIFA MASTERS

OLYMPIAKOS MY TEAM IN FIFA MASTERS SEZONUL 1 MANAGEMENT MODE

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Sam Noi 25, 2017 11:22 am