Programul complet al românilor la Jocurile Olimpice

    Distribuiţi
    avatar
    Lauur.
    Very Important Person
    Very Important Person

    Mesaje : 483
    Data de inscriere : 22/06/2012
    Varsta : 23

    Programul complet al românilor la Jocurile Olimpice

    Mesaj Scris de Lauur. la data de Sam Iul 28, 2012 8:52 pm

    Comitetul Olimpic şi Sportiv Român (COSR) a anunţat programul complet al românilor la Jocurile Olimpice. 103 sportivi români atacă podiumul olimpic la Londra. Tricolorii vor luptă nu doar pentru medalii, ci și pentru premiul de 100 de mii de euro cu care este recompensat aurul.

    România a bifat 19 ediţii ale Jocurilor Olimpice de vară şi a adunat 291 de medalii. Cel mai bun rezultat din istoria participărilor olimpice rămâne cel de la Los Angeles, din 1984. Atunci, tricolorii au cucerit 53 de medalii, rezultat ce i-a dus pe locul doi în clasamentul pe naţiuni, după SUA.

    28 IULIE:
    11.00 - tenis simplu şi dublu - calificări
    11.30 - judo - Alina Dumitru - turul 1
    11.50 - canotaj două rame - Susanu şi Andrunache - serii
    12.00 - ciclism - fond de şosea (250km) - Andrei Nechita
    13.00 - gimnastică masculin - calificări proba pe echipe
    13.52 - înot 100 metri bras - Dragoş Agache - serii
    17.00 - box masculin - Bogdan Juratoni - turul 1
    18.00 - judo - Alina Dumitru - finala
    22.30 - înot 100 metri bras - Dragoş Agache - semifinale

    29 IULIE:
    11.00 - tir - skeet(talere) - Lucia Mihalache - calificări
    11.30 - gimnastică feminin - calificări proba pe echipe
    11.30 - judo - Andreea Chiţu - turul 1
    11.30 - judo - Dan Fâşie - turul 1
    12.30 - sabie masculin – individual - turul 1
    13.33 - înot 400 metri liber - Camelia Potec - serii
    13.50 - canotaj 8+1 feminin - serii de calificare
    16.00 - tir - skeet(talere) - Lucia Mihalache - finala
    18.00 - judo - Andreea Chiţu - finala
    18.10 - judo - Dan Fâşie - finala
    20.20 - polo - România - Marea Britanie
    20.50 - sabie masculin - individual - finala
    22.08 - înot 100 metri bras - Dragoş Agache - finala
    22.15 - înot 400 metri liber - Camelia Potec - finala

    30 IULIE:
    11.00 - tir - puşcă aer comprimat 10 metri - Alin Moldoveanu - calificări
    11.30 - judo - Corina Căprioriu - turul 1
    11.30 - canotaj două rame - Susanu şi Andrunache - recalificări
    12.00 - haltere - Florin Croitoru
    12.25 - înot 200 metri fluture - Alexandru Coci - serii
    12.30 - spadă feminin - individual - turul 1
    12.40 - canotaj patru rame fără cârmaci masculin - serii
    13.50 - spadă femnin - individual - turul 2
    14.45 - tir - puşcă aer comprimat 10 metri - Alin Moldoveanu - finala
    16.10 - spadă feminin - individual - optimi
    17.30 - spadă feminin – individual - sferturi
    18.00 - judo - Corina Căprioriu - finala
    18.30 - gimnastică masculin - finala proba pe echipe
    20.00 - spadă feminin - individual - semifinale
    21.10 - spadă feminin – individual - finala
    22.30 - înot 200 metri fluture - Alexandru Coci - semifinale

    31 IULIE:
    12.00 - canotaj patru rame fără cârmaci masculin - recalificări
    12.00 - înot 100 metri liber - Norbert Trandafir - serii
    12.00 - haltere - Răzvan Martin
    12.30 - floretă masculin – individual - turul 1
    12.50 - canotaj 8+1 feminin - recalificări
    18.30 - gimnastică feminin - finala proba pe echipe
    21.10 - floretă masculin - individual - finala
    21.30 - înot 100 metri liber - Norbert Trandafir - semifinale
    21.40 - polo - România - SUA
    21.47 - înot 200 metri fluture - Alexandru Coci - finala

    1 AUGUST:
    11.00 - tenis dublu-mixt - calificări
    12.10 - canotaj două rame - Susanu şi Andrunache - finala
    14.30 - haltere - Roxana Cocoş
    15.10 - sabie feminin – individual - turul 1
    16.30 - tenis de masă feminin - finala
    16.45 - sabie feminin – individual - optimi
    17.40 - sabie feminin - individual - sferturi
    18.30 - gimnastică masculin - individual compus
    20.30 - sabie feminin - individual - semifinale
    21.40 - sabie feminin – individual - finala
    22.17 - înot 100 metri liber - Norbert Trandafir - finala

    2 AUGUST:
    11.30 - judo - Daniel Brata - turul 1
    12.00 - înot 50 metri liber - Norbert Trandafir - serii
    12.10 - canotaj patru rame fără cârmaci masculin - semifinale
    12.27 - înot 800 metri - Camelia Potec - serii
    14.30 - canotaj 8+1 feminin - finala
    16.30 - tenis de masă masculin - finala
    17.30 - polo - România-Ungaria
    18.10 - judo - Daniel Brata - finala
    18.30 - gimnastică feminin - individual compus
    21.30 - înot 50 metri liber - Norbert Trandafir - semifinale

    3 AUGUST:
    11.30 - judo - George Simionescu - turul 1
    12.00 - haltere - Gabriel Sîncrăian
    12.25 - triplusalt - Cristina Bujin - calificări
    12.30 - sabie masculin - echipe - turul 1
    12.40 - atletism 100 metri - Andreea Ogrăzeanu - serii
    14.00 - atletism 400 metri - Bianca Răzor - serii
    16.30 - sabie masculin – echipe - finala
    18.10 - judo - George Simionescu - finala
    21.10 - disc - Nicoleta Grasu - calificări
    21.45 - înot 800 metri - Camelia Potec - finala
    22.09 - înot 50 metri liber - Norbert Trandafir - finala

    4 AUGUST:
    11.00 - spadă feminin - echipe - turul 1
    12.00 - polo - România-Muntenegru
    12.30 - spadă feminin – echipe - sferturi
    12.30 - canotaj patru rame fără cârmaci masculin - finala
    13.35 - 3000 metri obstacoloe - Ancuţa Bobocel, Cristina Casandra - serii
    14.00 - spadă feminin – echipe - semifinale
    17.00 - spadă feminin – echipe - finala
    21.30 – disc - Nicoleta Grasu - finala
    23.55 - atletism 100 metri - Andreea Ogrăzeanu - finala

    5 AUGUST:
    13.00 - maraton - Lidia Şimon, Constantina Diţă
    16.00 - gimnastică masculin - sol
    16.30 - box feminin - Mihaela Lăcătuş - turul 1
    16.50 - gimnastică feminin - sărituri
    17.41 - gimnastică masculin - cal cu mânere
    21.00 - 400 metri garduri - Angela Moroşanu - serii
    21.35 - triplusalt - Cristina Bujin - finala
    23.30 - atletism 400 metri - Bianca Răzor - finala

    6 AUGUST:
    16.00 - gimnastică masculin - inele
    16.10 - polo - România-Serbia
    16.50 - gimnastică feminin - paralele
    17.41 - gimnastică masculin - sărituri
    23.05 - 3000 metri obstacoloe - Ancuţa Bobocel, Cristina Casandra - finala

    7 AUGUST:
    12.55 - atletism 5000 metri - Roxana Bîrcă - serii
    15.00 - lupte greco-romane - Alin Alexuc-Ciurariu - calificări
    16.00 - gimnastică masculin - paralele
    16.47 - gimnastică feminin - bârnă
    17.37 - gimnastică masculin - bară fixă
    18.23 - gimnastică feminin - sol
    20.25 - lupte greco-romane - Alin Alexuc-Ciurariu - finala
    21.05 - săritura în lungime - Viorica Ţigău - serii

    8 AUGUST:
    11.48 - C1-1000 metri - Iosif Chirilă - finala
    12.00 - ciocan - Bianca Perie - calificări
    13.35 - atletism 800 metri - Mirela Lavric - serii
    22.05 - săritura în lungime - Viorica Ţigău - finala
    22.45 - 400 metri garduri - Angela Moroşanu - finala

    9 AUGUST:
    11.30 - C2-1000 metri - Mihalachi, Dumitrescu - finala
    11.30 - săritura în înălţime - calificări
    11.48 - K4-1000 metri masculin - finala
    12.35 - K2-500 metri - Iuliana Paleu, Irina Lauric - finala
    18.45 - box feminin - Mihaela Lăcătuş - finala

    10 AUGUST:
    21.35 - ciocan - Bianca Perie - finala
    22.05 - atletism 5.000 metri - Roxana Bîrcă - finala

    11 AUGUST:
    11.00 - 50km marş - Marius Cocioran - finala
    12.41 - K2-200 metri - Ionuţ Mitrea, Bogdan Mada - finala
    13.00 - lupte libere - Rareş Chntoan - calificări
    19.00 - 20 km marş - Claudia Ştef - finala
    20.25 - lupte libere - Rareş Chntoan - finala
    21.00 - săritura în înălţime - Esthera Petre - finala
    22.00 - atletism 800 metri - Mirela Lavric - finala
    23.45 - box masculin - Bogdan Juratoni - finala

    12 AUGUST:
    13.00 - maraton - Marius Ionescu - finala



    _______________________________

    avatar
    Cata
    Administrator
    Administrator

    Mesaje : 465
    Data de inscriere : 24/06/2012
    Varsta : 22
    Localizare : FIFA - MASTERS

    Re: Programul complet al românilor la Jocurile Olimpice

    Mesaj Scris de Cata la data de Dum Iul 29, 2012 5:21 am

    Chiar cautam programul olimpiadei .


    _______________________________

    contacT:cata1096
    CataliNNN Administrator FIFA MASTERS - COMMUNITY !

      Acum este: Dum Dec 17, 2017 3:27 pm